Monday, September 1, 2014
Inquirer Daily News

Baseball: All-Bicentennial Athletic League Team

2014 Bicentennial Athletic League Baseball All-League Selections

Baseball: All-Bicentennial Athletic League Team

0 comments
Blog Image
Devon Prep's Pat Rohr, a junior righthander, was a first-team all-Bicentennial Athletic League selection. He is scheduled to start in Friday's PIAA Class A state championship game against Elk County Catholic. (Rose Lombardo/Devon Prep)

2014 Bicentennial Athletic League Baseball All-League Selections

Constitution Division

Pitcher
1st Team
Danny Browne Fr. Delco Christian
Seth Brandenberg Sr. Phil-Mont Christian

2nd Team
Michael McKernan Jr. Jenkintown
Brian Goebel Jr. Delco Christian

Hon. Mention
Cole Adams Jr. Faith Christian

Catcher
1st Team
Kyle Winters So. Delco Christian

2nd Team
Aidan Lorenz Jr. Jenkintown

Hon. Mention
Micah Longacre Sr. Faith Christian
Artie Micheel Fr. Plumstead Christian

1st Base
1st Team

DL Browne Sr. Delco Christian

2nd Team
Alex Powitzki Jr. Phil-Mont Christian

2nd Base
1st Team
Tyler Seelig Sr. Plumstead Christian

2nd Team
Christian Geer So. Jenkintown

3rd Base
1st Team
Andy Ennis Sr. Phil-Mont Christian

2nd Team
John Contoudis Fr. Jenkintown

Hon. Mention
Andres Madden So. Jenkintown

Shortstop
1st Team
Greg Wagner Sr. Jenkintown

2nd Team
Justin Anthony Sr. Phil-Mont Christian

Hon. Mention
Brock Hewitt Fr. Plumstead Christian
Austin Hoover Jr. Faith Christian

Outfield
1st Team
Jacob Hamilton Sr. Jenkintown
Kyle Seelig Jr. Plumstead Christian
Garrett Vanderwaal Sr. PhilMont Christian

2nd Team
Jared Meilahn So. Phil-Mont Christian
Evan Misinkavitch So. Jenkintown
Chris Baird Sr. Jenkintown

Hon. Mention
Ron Burrell Sr. Delco Christian
Micah Lieberman Sr. Phil-Mont Christian
David Zettlemeyer Sr. Faith Christian

Designated Hitter
1st Team
Justin Nusbaum So. Jenkintown

Utility
1st Team
Michael Boucher Sr. Delco Christian
2nd Team
AJ Laing Sr. Plumstead Christian

MVP: Greg Wagner, Jenkintown

Coach of Year: George Vafiadis, Jenkintown

____________________________________________

Presidents Division

Pitcher
1st Team
Ryan Conner Jr. MaST Charter
Evan Trauger Jr. Christopher Dock
Orion Ramroop Jr. Church Farm

2nd Team
Bryan Kaelin Jr. MaST Charter
Daniel Sabbath Fr. Christopher Dock

Catcher
1st Team
Mark Farley Sr. Calvary Christian

2nd Team
Luiny Monegro Sr. Church Farm

Hon. Mention
Tim DiLoreto So. Christopher Dock
Sean Wenclawiak Sr. MaST Charter

1st Base
1st Team
Drew Houtzinger Sr. Christopher Dock

2nd Base
1st Team
Tim Lopez So. Church Farm

2nd Team
Jimmy Kustra Jr. Christopher Dock

Hon. Mention
Matt Carter Fr. MaST Charter

3rd Base
1st Team
Alexander Bires Sr. Calvary Christian

2nd Team
Seth Frankenfield Jr. Christopher Dock

Shortstop
1st Team
Russell Langdon Sr. MaST Charter

2nd Team
Connor McCoach Sr. Christopher Dock

Hon. Mention
Ben Robinson Sr. Calvary Christian

Outfield
1st Team
Joe Zingo Sr. MaST Charter
Sam Heath Jr. Calvary Christian
Steve Zarycranski So. Church Farm

2nd Team
Erik Wrice Sr. Church Farm
Tyler Alderfer So. Christopher Dock
Brad Obermeier Sr. MaST Charter

Hon. Mention
Jack Glancey So. Christopher Dock
David Cappola Sr. Calvary Christian
Ahmad Thomas Jr. Church Farm

DH
1st Team
Kalen Mundy So. MaST Charter

Utility
1st Team
Teddy Brophy Sr. Calvary Christian

MVP: Drew Houtzinger, Christopher Dock

Coach of Year: Derrick Savage, MaST Charter

______________________________________________

Independence Division

Pitcher
1st Team
Tim Brennan Jr. Holy Ghost
Pat Rohr Jr. Devon Prep
Nick Cerutti Sr. Lower Moreland

2nd Team
Luke Duris Jr. Holy Ghost
Danny Padilla So. Bristol
David Cherkowski Sr. New Hope-Solebury

Hon. Mention
Spencer Tinkel Jr. New Hope-Solebury

Catcher
1st Team
Dominic Hardaway Jr. Devon Prep

2nd Team
Jack Seibert Sr. Holy Ghost

Hon. Mention
Jack Titus Sr. Lower Moreland
Joe Stadler Sr. New Hope-Solebury

1st Base
1st Team
Jordan Pocrass Sr. Lower Moreland

2nd Team
Sean Phelan Jr. Devon Prep

Hon. Mention
Ryan Weinkopf Sr. Bristol

2nd Base
1st Team
Coilean Malone Sr. Bristol

2nd Team
Tony Gallo So. Devon Prep

3rd Base
1st Team
Dylan Evert Sr. Bristol

2nd Team
Joe Wnuk Sr. Holy Ghost

Hon. Mention
Dicky Rhoads So. Lower Moreland
Eric DiPietro Jr. Devon Prep

Shortstop
1st Team
Ryan Malloy Jr. Holy Ghost

2nd Team
Jake Vesling Sr. New Hope-Solebury

Outfield
1st Team
Ryan Killian Sr. Lower Moreland
Jack Dougherty Sr. New Hope-Solebury
Colin Smeraglio Sr. Holy Ghost

2nd Team
Chris Bauers Sr. Devon Prep
Grant Latran Sr. Devon Prep

Hon. Mention
George Armentani Sr. Holy Ghost

DH
1st Team
Jeff Tallman. Sr. Holy Ghost

2nd Team
Mike Heller Jr. Bristol

Utility
1st Team
Jon Naylor Sr. Holy Ghost

2nd Team
CJ Kohlbrenner Sr. Devon Prep

Hon. Mention
Anthony Vlahovic Jr. New Hope-Solebury

MVP: Tim Brennan, Holy Ghost Prep

Coach of Year: Tony Vlahovic, New Hope-Solebury

Rick O'Brien Inquirer Columnist
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
Rick O’Brien has been at The Inquirer since 1993, primarily covering high school sports in Southeastern Pennsylvania. Reach Rick at robrien@phillynews.com.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected