Football: All-Central League Team

ALL-CENTRAL LEAGUE FOOTBALL TEAM

OFFENSE

Blog Image 924249 - O'Brien
Haverford High's Kevin Leyden was a first-team all-Central League selection as a running back. (Paul Bogosian/Haverford High)

FIRST TEAM

QB: Chris Rossiter, Upper Darby

RB: Vince Razzano, Garnet Valley

RB: Kevin Leyden, Haverford

RB: Cyrus Barlee, Upper Darby

TE: John George, Penncrest

TE: John McGrogan, Garnet Valley

WR: DeAndre Prendergrast, Upper Darby

WR: Matt Borchert, Ridley

Center: Dom Marascio, Springfield

Offensive Line: Scott Hirshman, Conestoga

Offensive Line: David Bertone, Garnet Valley

Offensive Line: Chip Rossino, Haverford

Offensive Line: Jonah Jackson, Penncrest

SECOND TEAM

QB: Collin Wright, Ridley

RB: Malcolm Strand-Young, Ridley

RB: Jai Thornton, Haverford

RB: Collin Bracconier, Springfield

TE: A.J. Cunningham, Marple Newtown

WR: Martin Dorsey, Conestoga

WR: LaVaughn Frame, Penncrest

Center: Alex Anderson, Radnor

Offensive Line: Connor Walsh, Garnet Valley

Offensive Line: Markos Katrakazis, Marple Newtown

Offensive Line: Mike Simmons, Upper Darby

Offensive Line: Nick Apostolu, Springfield

Offensive Line: Justin Freemont, Strath Haven

HONORABLE MENTION

QB: Christian Portale, Garnet Valley; Dan Fisher, Penncrest

RB: Chris Galloway, Radnor; Jake Irving, Garnet Valley; Mike Bruette, Garnet Valley; Miron Hayes, Harriton; Dave Stewart, Harriton; Alex Drum, Haverford; Ari Wilen, Lower Merion; Parke Schweiter, Conestoga; Anthony Myers, Strath Haven; Abel Hoff, Marple Newtown; Adrian Sapnas, Marple Newtown; Joe Volciak, Penncrest

TE: Adam Krauter, Springfield; Andrew Major, Radnor; Mike Berg, Lower Merion; Andrew Utter, Conestoga


WR: John Ferguson, Springfield; Dan Kurtyka, Radnor; Brice Sydnor, Radnor; Justin Venditti, Upper Darby; Nik Rhoads, Marple Newtown; John Ruza, Strath Haven; Shawn Hackett, Ridley

Center: Matt Skurka, Haverford; Shane Stabinski, Garnet Valley

Offensive Line: Matt Cella, Springfield; Eric Von Hertsenberg, Radnor; Scott Rucci, Upper Darby; Brandon Hitner, Garnet Valley; Tyler Knight, Conestoga; Trevor Fennimore, Conestoga; Bob Long, Penncrest; Ben Levit, Harriton

DEFENSE

FIRST TEAM

Defensive Line: Joe Granahan, Garnet Valley

Defensive Line: Chip Rossino, Haverford

Defensive Line: Scott Hirshman, Conestoga

Defensive Line: Joe Volciak, Penncrest

Linebacker: Adam Krauter, Springfield

Linebacker: Larry Mills, Upper Darby

Linebacker: Tyler Shankle, Garnet Valley

Linebacker: A.J. Cunningham, Marple Newtown

Defensive Back: Jai Thornton, Haverford

Defensive Back: Cyrus Barlee, Upper Darby

Defensive Back: Jabree Savoy, Ridley

Defensive Back: Chris Galloway, Radnor

SECOND TEAM

Defensive Line: Brian Layden, Springfield

Defensive Line: Devon Vogel, Upper Darby

Defensive Line: Zach Falcone, Marple Newtown

Defensive Line: William Moat, Penncrest

Linebacker: Diego Zubieta, Penncrest

Linebacker: Lou Harrison, Ridley

Linebacker: Ed Jean, Conestoga

Linebacker: Connor Faith, Garnet Valley

Linebacker: Sam DeMarco, Haverford

Defensive Back: Rorey Bellwore, Upper Darby

Defensive Back: John Ruza, Strath Haven

Defensive Back: Dan Dickinson, Springfield

Defensive Back: Miron Hayes, Harriton

HONORABLE MENTION

Defensive Line: Matt Skurka, Haverford; Tyler Butz, Penncrest; Max Dolente, Conestoga; Yuejay Reeves, Lower Merion; Gavin Woods, Garnet Valley; Natar Henderson, Upper Darbyl; Eric Von Hertsenberg, Radnor; Matt Cella, Springfield; Brian Jones, Springfield; Tom Bernicker, Harriton; Kevin Murphy, Ridley; Mike Cropper, Ridley

Linebacker: Anthony Myers, Strath Haven; Alex Masino, Springfield; Tyreek Green, Upper Darby; Brandon Dowd, Garnet Valley; Mike Berg, Lower Merion; Andrew Utter, Conestoga; Hunter Eaton, Conestoga; Chris Alyanakian, Penncrest; James McWilliams, Haverford; Nik Rhoads, Marple Newtown; Ross Binder, Marple Newtown; Sam Schlichting, Harriton; Evan Rosen, Harriton

Defensive Back: Abel Hoff, Marple Newtown; Anthony Zinni, Haverford; Angelo Lochetto, Penncrest; Brent Roller, Penncrest; Alex Silverstein, Conestoga; Malik Ward, Lower Merion; Steve Palis, Garnet Valley; Justin Venditti, Upper Darby; Kevin White, Upper Darby; Dan Kurtyka, Radnor; Brice Sydnor, Radnor; Bryan Mizell, Strath Haven; Matt Borchert, Ridley

SPECIAL TEAMS

FIRST TEAM

Kicker: Blaise Toroni, Conestoga

Punter: LaVaughn Frame, Penncrest

SECOND TEAM

Kicker: Brandon Dowd, Garnet Valley

Punter: Brian McKeon, Radnor

HONORABLE MENTION

Kicker: Evan Boyce, Haverford

Punter:  Ben Miller, Haverford; Miles Michowicz, Lower Merion

Continue Reading