Saturday, January 31, 2015

Football: Week 10 Schedule

Here is the Week 10 football schedule in Southeastern Pennsylvania.

Football: Week 10 Schedule

0 comments
Blog Image
Junior tailback D'Andre Pollard and Neshaminy (9-0) will visit Pennsbury (8-1) in a Suburban One League National Conference showdown at 7 p.m. Friday in Fairless Hills.

Here is the Week 10 football schedule in Southeastern Pennsylvania.

WEEK 10 FOOTBALL

Thursday, Oct. 31

Nonleague

Samuel Fels at Dobbins, 3

Simon Gratz at Central, 3

Del-Val Charter at Edison, 3

Mastbaum vs. West Philadelphia, at Bartram, 3

High School of the Future at Olney, 3

Friday, Nov. 1

Catholic League Class AAAA Semifinal

Father Judge (3) vs. La Salle (2), at Plymouth Whitemarsh, 7 p.m.

Catholic League Class AAA Semifinal

Lansdale Catholic (4) vs. Archbishop Wood (1), at William Tennent, 7 p.m.

Inter-Ac League

Malvern Prep at Episcopal Academy, 7

Suburban One League National Conference

Neshaminy at Pennsbury, 7

William Tennent at Abington, 7

C.R. South at C.R. North, 7

Harry S Truman at Bensalem, 7

Suburban One League Continental Conference

Pennridge at Hatboro-Horsham, 7

C.B. East at Quakertown, 7

C.B. South at C.B. West, 7

Souderton at North Penn, 7:30

Suburban One League American Conference

Upper Merion at Upper Dublin, 7

Plymouth Whitemarsh at Springfield (Montco), 7

Upper Moreland at Wissahickon, 7

Central League

Conestoga at Garnet Valley, 7

Springfield (Delco) at Harriton, 7

Radnor at Strath Haven, 7

Haverford High at Ridley, 7

Upper Darby at Penncrest, 7

Pioneer Athletic Conference

Boyertown at Pottsgrove, 7

Pottstown at Spring-Ford, 7

Perkiomen Valley at Upper Perkiomen, 7

Ches-Mont League National Conference

Coatesville at Downingtown West, 7

Downingtown East at W.C. Henderson, 7

Ches-Mont League American Conference

Oxford at Unionville, 7

W.C. Rustin at Octorara, 7

Del-Val League

Penn Wood at Interboro, 7:30

Academy Park at Chichester, 7

Bicentennial Athletic League

Morrisville at Bristol, 7

Nonleague

Boys Latin at Roxborough, 3

Bartram at Lincoln, 3

Sun Valley at West Chester East, 7

Saturday, Oct. 26

Catholic League Class AA Final

Neumann-Goretti (2) vs. West Catholic (1), at Southern, 2:30 p.m.

Public League Class AAAA Semifinals

At Northeast

Northeast (3) vs. George Washington (2), 3:30 p.m.

Southern (4) vs. Frankford (1), 7 p.m.

Public League Class AAA Semifinals

At Simon Gratz

Overbrook (4) vs. Mastery Charter North (1), 3:30 p.m.

Ben Franklin (3) vs. Martin Luther King (2), 7 p.m.

Public League Class AA Final

Prep Charter (2) vs. Imhotep Charter (1), at Northwest Philly Super Site, 6 p.m.

Catholic League Class AAAA Semifinal

Roman Catholic (4) vs. St. Joseph's Prep (1), at Plymouth Whitemarsh, 7 p.m.

Inter-Ac League

Germantown Academy at Springside Chestnut Hill Academy, 2

Penn Charter at Haverford School, 2:30

Suburban One League American Conference

Cheltenham at Norristown, 2

Central League

Marple Newtown at Lower Merion, 2:30

Pioneer Athletic Conference

Owen J. Roberts at Pope John Paul II, 1

Phoenixville at Methacton, 1

Ches-Mont League National Conference

Avon Grove at Bishop Shanahan, 1

Del-Val League

Chester at Glen Mills, 7

Bicentennial Athletic League

Calvary Christian at Delco Christian, 7

Nonleague

Academy New Church at Valley Forge Military Academy, 3

Sunday

Catholic League Class AAA Semifinal

Bonner-Prendergast (3) at Cardinal O'Hara (2), 1 p.m.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
Rick O’Brien has been at The Inquirer since 1993, primarily covering high school sports in Southeastern Pennsylvania. Reach Rick at robrien@phillynews.com.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected