Wednesday, July 30, 2014
Inquirer Daily News

Football: Week 8 Schedule

WEEK 8 FOOTBALL

Football: Week 8 Schedule

0 comments
Blog Image
Vince Moffett (No. 26) and No. 1-ranked St. Joseph's Prep, coming off a 35-28 victory over archrival La Salle, will host Father Judge in a Catholic League Class AAAA contest at 7 p.m. Saturday at Plymouth Whitemarsh. (Bradley C. Bower/For the Inquirer)

WEEK 8 FOOTBALL

Friday, Oct. 18

Public League Class AAAA Gold

Furness at Central, 3

Northeast at George Washington, 3

Samuel Fels at Frankford, 3

Public League Class AAAA Silver

Southern at Edison, 3

Lincoln vs. Mastbaum, at Northeast, 3

Public League Class AAA

Dobbins Vo-Tech at Bartram, 3

West Philadelphia at Simon Gratz, 6

Public League Class AA

Roxborough vs. High School of the Future, 3

Catholic League Class AAAA

La Salle vs. Roman Catholic, at Northeast, 7

Catholic League Class AA

Neumann-Goretti vs. West Catholic, at Widener, 7:30

Inter-Academic League

Episcopal Academy at Penn Charter, 3:45

Suburban One League National Conference

Harry S Truman at William Tennent, 7

C.R. North at Pennsbury, 7

Bensalem at Neshaminy, 7

Abington at C.R. South, 7

Suburban One League Continental Conference

C.B. South at C.B East, 7

Quakertown at Souderton, 7

C.B. West at Hatboro-Horsham, 7

Pennridge at North Penn, 7:30

Suburban One League American Conference

Upper Moreland at Cheltenham, 7

Norristown at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Merion at Wissahickon, 7

Upper Dublin at Springfield (Montco), 7

Central League

Radnor at Ridley, 7

Strath Haven at Upper Darby, 7

Lower Merion at Haverford High, 7

Marple Newtown at Penncrest, 7

Harriton at Garnet Valley, 7

Springfield (Delco) at Conestoga, 7

Pioneer Athletic Conference

Perkiomen Valley at Boyertown, 7

Pottstown at Upper Perkiomen, 7

Phoenixville at Pottsgrove, 7

Ches-Mont League National Conference

Downingtown West at W.C East, 7

Bishop Shanahan at Downingtown East, 7

Coatesville at W.C. Henderson, 7

Ches-Mont League American Conference

Octorara at Kennett, 7

Great Valley at Sun Valley, 7

W.C. Rustin at Unionville, 7

Bicentennial Athletic League

Morrisville at Jenkintown, 7

Nonleague

Del-Val Charter at Olney, 3

Poly Prep at Valley Forge Military Academy, 3

Oxford at Avon Grove, 7

Saturday, Oct. 19

Public League Class AAA

M.J. King vs. Overbrook, at Simon Gratz, 3

Boys' Latin vs. Ben Franklin, at Simon Gratz, 6

Public League Class AAA

Prep Charter vs. Imhotep Charter, at Ben Johnston Stadium, 6

Catholic League Class AAAA

Father Judge vs. St. Joseph's Prep, at Plymouth Whitemarsh, 7

Catholic League Class AAA

Cardinal O'Hara vs. Bonner-Prendergast, at Upper Darby, 1

Catholic League Class AA

Conwell-Egan vs. Bishop McDevitt, at Cheltenham, 7

Inter-Academic League

Malvern Prep at Germantown Academy, 1:30

Haverford School at Springside Chestnut Hill Academy, 2:15

Pioneer Athletic Conference

Spring-Ford at Pope John Paul II, 1

Owen J. Roberts at Methacton, 1

Del-Val League

Academy Park at Penn Wood, 10:30

Chester at Chichester, 1

Glen Mills at Interboro, 6

Bicentennial Athletic League

Lower Moreland at Bristol, 7

New Hope-Solebury at Delco Christian, 7

Nonleague

Archbishop Wood vs. Archbishop Ryan, at George Washington, 1

Archbishop Carroll vs. Lansdale Catholic, at Wissahickon, 1:30

Calvary Christian at George School, 3

 

Rick O'Brien Inquirer Columnist
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
Rick O’Brien has been at The Inquirer since 1993, primarily covering high school sports in Southeastern Pennsylvania. Reach Rick at robrien@phillynews.com.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected