Saturday, January 31, 2015

Football: Week 6 Schedule

WEEK 6 FOOTBALL

Football: Week 6 Schedule

0 comments
Blog Image
Junior tailback Samir Bullock and No. 9-ranked Archbishop Ryan (4-1) take on Roman Catholic (1-4) in a Catholic League Class AAAA contest at 7 p.m. Saturday at Northeast's Charlie Martin Memorial Stadium. (Elizabeth Robertson/Staff)

WEEK 6 FOOTBALL

Thursday, Oct. 3

Public League Class AAAA Gold

Furness vs. Samuel Fels, at Northeast, 6

Public League Class AA

High School of the Future vs. Prep Charter, at Southern, 6

Friday, Oct. 4

Public League Class AAAA Gold

Central at Northeast, 3

Frankford vs. George Washington, at Northeast, 6:30

Public League Class AAAA Silver

Edison at Lincoln, 3

Olney at Southern, 6

Public League Class AAA

Dobbins at Simon Gratz, 6

West Philadelphia vs. Martin Luther King, at Ben Johnston Stadium, 6

Catholic League Class AAA

Bonner-Prendergast vs. No. 24 Lansdale Catholic, at Wissahickon, 7

Central League

No. 23 Penncrest at No. 8 Garnet Valley, 7

Lower Merion at Harriton, 7

Radnor at Marple Newtown, 7

Ridley at Upper Darby, 7

Haverford High at Conestoga, 7

Strath Haven at Springfield (Delco), 7

Suburban One League National Conference

No. 4 Neshaminy at C.R. North, 7

William Tennent at Bensalem, 7

C.R. South at Harry S Truman, 7

No. 7 Pennsbury at No. 13 Abington, 7

Suburban One League Continental Conference

North Penn at No. 21 C.B. South, 7

C.B East at No. 14 C.B. West, 7

Hatboro-Horsham at Quakertown, 7

No. 15 Pennridge at Souderton, 7

Suburban One League American Conference

Wissahickon at Plymouth Whitemarsh, 7

Upper Merion at Springfield (Montco), 7

Cheltenham at Upper Dublin, 7

Norristown at Upper Moreland, 7

Ches-Mont League National Conference

Downingtown East at No. 1 Coatesville, 7

Ches-Mont League American Conference

Octorara at Sun Valley, 7

No. 17 West Chester Rustin at Oxford, 7

Kennett at No. 25 Unionville, 7

Pioneer Athletic Conference

Pottstown at Boyertown, 7

Phoenixville at No. 19 Perkiomen Valley 7,

No. 18 Spring-Ford at Upper Perkiomen, 7

Owen J. Roberts at No. 10 Pottsgrove, 7

Del-Val League

Interboro at No. 16 Academy Park, 7

Chichester at Glen Mills, 7

Bicentennial Athletic League

Jenkintown at Bristol 7,

Nonleague

New Hope-Solebury at Academy New Church, 3

Penn Charter at Valley Forge Military Academy, 3:30

Great Valley at Downigntown West, 7

Saturday, Oct. 5

Public League Class AAA

Boys' Latin vs. Overbrook, at Simon Gratz, 1:45

Bartram vs. Mastery North, at Ben Johnston Stadium, 3

Catholic League Class AAAA

No. 20 Father Judge vs. No. 6 La Salle, at Springfield (Montco), 3:30

No. 9 Archbishop Ryan vs. Roman Catholic, at Northeast, 7

Catholic League Class AA

Archbishop Carroll vs. Neumann-Goretti, at Southern, 2:30

No. 22 West Catholic vs. Conwell-Egan, at Harry S Truman, 7

Ches-Mont League National Conference

West Chester East at Avon Grove, 1

West Chester Henderson at Bishop Shanahan, 1

Pioneer Athletic Conference

Methacton at Pope John Paul II, 1

Del-Val League

Chester at Penn Wood, 2

Morrisville at Calvary Christian, 3

Bicentennial Athletic League

Lower Moreland at Delco Christian, 7

Nonleague

Hun School (N.J.) at Germantown Academy, 1:30

Haverford School at Cardinal O'Hara, 2:30

Episcopal Academy at Lawrenceville (N.J.), 3:30

Bishop McDevitt vs. Ben Franklin, at Simon Gratz, 6:30

St. Mary (Md.) at No. 11 Malvern Prep, 6

Eastern Christian Academy (Md.) at No. 2 Imhotep Charter, at Ben Johnston Stadium, 6

No. 5 St. Joe's Prep vs. No. 3 Archbishop Wood, at William Tennent, 7

Rick O'Brien Inquirer Columnist
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
Rick O’Brien has been at The Inquirer since 1993, primarily covering high school sports in Southeastern Pennsylvania. Reach Rick at robrien@phillynews.com.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected