Monday, April 21, 2014
Inquirer Daily News

Football: Week 2 Schedule

WEEK 2 FOOTBALL

Football: Week 2 Schedule

0 comments
Blog Image
Craig Reynolds and Abington host Plymouth Whitemarsh at 7 p.m. Friday at Schwarzman Stadium. The Ghosts opened the 2013 campaign with a 53-22 win over Samuel Fels.

WEEK 2 FOOTBALL

Thursday, Sept. 5

Public League Class AAA

Bartram vs. Boys' Latin, at Simon Gratz, 6

Nonleague

Southern at Spring-Ford, 7

Friday, Sept. 6

Public League Class AAA

Dobbins vs. West Philadelphia, at Bartram, 11

Ben Franklin at Simon Gratz, 6

Mastery North vs. Martin Luther King, at Ben Johnston Stadium, 6

Central League

Ridley at Conestoga, 7

Garnet Valley at Upper Darby, 7

Strath Haven at Marple Newtown, 7

Lower Merion at Springfield-Delco, 7

Penncrest at Haverford High, 7

Bicentennial Athletic League

Morrisville at New Hope-Solebury, 7

Calvary Christian at Bristol, 7

Pioneer Athletic Conference

Methacton at Perkiomen Valley, 7

Upper Perkiomen at Boyertown, 7

Nonleague

Springside Chestnut Hill at Central, 11

Overbrook at Lincoln, 3

Edison vs. High School of the Future, at Southern, 6

West Catholic vs. George Washington, at Northeast, 6:30

Downingtown West at Neshaminy, 7

Hatboro-Horsham at Pottstown, 7

Pennridge at Bensalem, 7

Upper Merion at Octorara, 7

Quakertown at Upper Moreland, 7

Phoenixville at Exeter, 7

Central Bucks South at Coatesville, 7

Kennett at West Chester East, 7

William Tennent at Central Bucks West, 7

Daniel Boone at Owen J. Roberts, 7

Bonner-Prendergast vs. Archbishop Carroll, at Conshohocken A Field

Archbishop Ryan at Wissahickon, 7

Cardinal O'Hara at Academy Park, 7

Germantown Academy vs. Lansdale Catholic, at Hatboro-Horsham, 7

Newark (Del.) at Oxford, 7

Archmere (Del.) at Chichester, 7

Delco Christian at Annapolis Christian (Md.), 7

Harriton at Radnor, 7

W.C. Henderson at W.C. Rustin, 7

Archbishop Wood at North Penn, 7:30

Episcopal Academy at Interboro, 7:30

Saturday, Sept. 7

Public League Class AA

Prep Charter vs. Del-Val Charter, at Simon Gratz, 6

Pioneer Athletic Conference

Pottsgrove at Pope John Paul II, 1

Nonleague

Souderton at Unionville, 10

Harry S Truman at Upper Dublin, 10

Bishop Shanahan at Penn Wood, 10:30

Sun Valley at Chester, 10:30

Samuel Fels at Penn Charter, 11

C.R. North at Northeast, 11

Downingtown East vs. Roman Catholic, at Lincoln, 1

Pennsbury at Frankford, 1

Olney at Academy New Church, 1

Furness vs. Roxborough, at Ben Johnston Stadium, 1

C.B. East at Norristown, 1

Springfield-Monto vs. Neumann-Goretti, at Southern, 1

Pottsgrove at Pope John Paul II, 1

McDonough (Md.) at Haverford School, 1

Glen Mills at Malvern Prep, 2

Jenkintown vs. Mastbaum, at Northeast, 3

La Salle vs. Imhotep Charter, at Ben Johnston Stadium, 6

Valley Forge Military Academy at Cowell-Egan, 7

C.R. South vs. Father Judge, at Northeast, 7

St. Joe's Prep at Don Bosco Prep (N.J), 7

Plymouth Whitemarsh at Abington, 7

Avon Grove at Great Valley, 7

Bishop McDevitt at Cheltenham, 7

Rick O'Brien Inquirer Columnist
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
Rick O’Brien has been at The Inquirer since 1993, primarily covering high school sports in Southeastern Pennsylvania. Reach Rick at robrien@phillynews.com.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected