Football: Week 1 Schedule

WEEK 1 FOOTBALL

Friday, Aug. 30

Blog Image 924249 - O'Brien
Ryley Angeline and Downingtown East will open the season at Frankford on Aug. 31. (Photo credit: John Galvin)

Public League Class AAA

West Philadelphia at Bartram, 3

Matin Luther King at Simon Gratz, 6

Boys' Latin at Mastery North, 6

Nonleague

Samuel Fels at Abington, 10

Prep Charter at Southern, 10

Delco Christian at Wilmington Friends (Del.), 10

West Chester East at Penn Wood, 10:30

Central vs. High School of the Future, at Southern, 12:30

Lincoln at Harry S Truman, 1

Olney at Jenkintown, 1

Roxborough at Edison, 1

Mastbaum at Upper Moreland, 1

Morrisville at Valley Forge Military Academy, 3:30

Sun Valley at Lower Merion, 4

Avon Grove at Kennett, 4

Unionville at Garnet Valley, 7

Glen Mills at Ridley, 7

Academy Park at Marple Newtown, 7

Council Rock South at Central Bucks South, 7

Northeast at Neshaminy, 7

Cheltenham at Downingtown West, 7

Central Bucks West at Upper Dublin, 7

Norristown at Hatboro-Horsham, 7

Dobbins at Strath Haven, 7

Father Judge at Episcopal Academy, 7

Boyertown at Central Bucks East, 7

Haverford High at Council Rock North, 7

Souderton at Pottsgrove, 7

Chester at West Chester Henderson, 7

Perkiomen Valley at Plymouth Whitemarsh, 7

Quakertown at Upper Perkiomen, 7

Penncrest at Upper Merion, 7

Owen J. Roberts at Conestoga, 7

Chichester at Harriton, 7

Wissahickon at William Tennent, 7

Lower Moreland at Springfield-Montco, 7

Archbishop Wood at Bensalem, 7

Bonner-Prendergast at Upper Darby, 7

Radnor vs. Archbishop Carroll, at Conshohocken A Field, 7

Easton at Pennsbury, 7

Emmaus at Pennridge, 7

Spring-Ford at Whitehall, 7

Coatesville at William Penn, 7

Pope John Paul II at Berks Catholic, 7

Bishop McDevitt at Muhlenberg, 7

Bristol at Kutztown, 7

Pottstown at Schuylkill Valley, 7

New Hope-Solebury at Nativity B.V.M., 7

Octorara at Fleetwood, 7

St. Joseph's Prep at Dallas Jesuit (Texas), 7

Interboro at Springfield-Delco, 7:30

Saturday, Aug. 31

Public League Class AAA

Overbrook vs. Ben Franklin, at Simon Gratz, 6

Nonleague

Archbishop Ryan vs. Cardinal O'Hara, at Ocean City (N.J.), 11

George Washington vs. Springside Chestnut Hill Academy, 11

West Catholic at Haverford School, 11:30

Downingtown East at Frankford, 12

Malvern Prep vs. Roman Catholic, at Maxwell Field in Wildwood, 12

Imhotep vs. Cardinal Mooney (Ohio), at Youngstown State, 12

West Chester Rustin at Methacton, 1

Oxford at Kennard-Dale, 1

Conwell-Egan vs. Lansdale Catholic, at Ocean City, 3

Furness vs. Neumann-Goretti, at Maxwell Field in Wildwood, 4

North Penn vs. La Salle, at Plymouth Whitemarsh, 7

Phoenixville at Great Valley, 7

Del-Val Charter at Archbishop Spalding (Md.), 7:30

Continue Reading