Thursday, October 23, 2014
Inquirer Daily News

Boys' Hoops: Updated Playoff Schedule

BOYS' BASKETBALL PLAYOFF SCHEDULE

Boys' Hoops: Updated Playoff Schedule

0 comments

BOYS' BASKETBALL PLAYOFF SCHEDULE

Catholic League

Championship

Monday, Feb. 25

More coverage

At the Palestra.

St. Joseph's Prep vs. Neumann-Goretti, 8:15 p.m.

____________________________________________

PIAA District 1 Class AAAA

Semfinals

Tuesday, Feb. 26

At Temple's Liacouras Center.

Great Valley (3) Lower Merion (2), 6 p.m.

Abington (5) at Chester (1), 7:30 p.m.

Playback Games

Tuesday, Feb. 26

Ridley (13) at Upper Darby (9), 7 p.m.

Coatesville (10) at Methacton (6), 7 p.m.

Harriton (25) at Norristown (4), 7 p.m.

Penncrest (15) at Central Bucks South (14), 7 p.m.

_____________________________________________

PIAA District 1 Class AAA

Semifinals

Wednesday, Feb. 27

At Plymouth Whitemarsh.

Pope John Paul II (3) vs. Glen Mills (2), 6 p.m.

Upper Moreland (4) vs. Octorara (8), 7:30 p.m.

______________________________________________

PIAA District 1 Class AA

Semifinals

Wednesday, Feb. 27

At Wissahickon.

Bristol (3) vs. New Hope-Solebury (2), 6 p.m.

Christopher Dock (4) at Calvary Christian (1), 7:30 p.m.

________________________________________________

PIAA District 1 Class A

Semifinals

Tuesday, Feb. 26

At Cheltenham.

Gospel of Grace Christian (3) at Delco Christian (2), 6 p.m.

Phil-Mont Christian (4) at Church Farm (1), 7:30 p.m.

__________________________________________________

PIAA District 12 Class AAAA

Championship

Friday, March 1

At St. Joseph's University.

Martin Luther King vs. St. Joseph's Prep or Roman Catholic, 8:30 p.m.

Third-place Game (only winner advances to states)

Thursday, Feb. 28

At Southern.

Bartram vs. St. Joseph's Prep or Roman Catholic, 7:30 p.m.

___________________________________________________

PIAA District 12 Class AAA

Championship

Friday, March 1

At St. Joseph's University.

Imhotep Charter vs. Neumann-Goretti, 7 p.m.

No. 3/No. 4 Seeding Game (both qualify for states)

Wednesday, Feb. 27

At Archbishop Ryan.

Philadelphia Electrical vs. Archbishop Carroll, 7:30 p.m.

______________________________________________________

PIAA District 12 Class AA

Championship

Saturday, March 2

Communications Tech vs. Conwell-Egan, at St. Joseph's Prep, 3 p.m.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
Rick O’Brien has been at The Inquirer since 1993, primarily covering high school sports in Southeastern Pennsylvania. Reach Rick at robrien@phillynews.com.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected