Thursday, July 10, 2014
Inquirer Daily News

Boys Hoops: All-State Selections

PENNSYLVANIA ALL-STATE BOYS BASKETBALL TEAMS (as selected by a panel of Pennsylvania sportswriters)

Boys Hoops: All-State Selections

0 comments

PENNSYLVANIA ALL-STATE BOYS BASKETBALL TEAMS
(as selected by a panel of Pennsylvania sportswriters)

CLASS AAAA
FIRST TEAM
Rondae Jefferson, Chester, 6-7, jr, 12.1 ppg.
B.J. Johnson, Lower Merion, 6-7, jr, 15.8 ppg.
Haiishen McIntyre, Harrisburg, 6-2, sr, 24.2 ppg.
Devin Thomas, Central Dauphin, 6-9, sr, 23.8 ppg.
Geno Thorpe, Shaler, 6-3, jr, 21.4 ppg.
Steve Vasturia, St. Joseph's Prep, 6-4 jr, 21.8 ppg.

SECOND TEAM
Nolan Cressler, Plum, 6-3, sr, 25.7 ppg.
Shep Garner, Roman Catholic, 6-2, so, 15.9 ppg.
Miles Overton, St. Joseph's Prep, 6-4, jr, 15.0 ppg.
Jordan Reed, Wissahickon, 6-3, sr, 23.7 ppg.
Darryl Reynolds, Lower Merion, 6-7, sr, 10.6 ppg.
Darius Robinson, Chester, 6-1, jr, 11.8 ppg.
Erikk Wright, Chester, 6-4, sr, 11.4 ppg.

THIRD TEAM
Greg Bobal, Emmaus, 6-3, sr, 11.5 ppg.
Quindell Brice, Pocono Mountain West, 6-4, sr, 16.2 ppg.
Malik Draper, Scranton, 6-4, sr, 15.3 ppg.
Nate Snodgrass, Butler, 6-0, sr, 21.3 ppg.
Jahad Thomas, Williamsport, 6-2, jr, 14.5 ppg.
Sheldon Zablotny, Cathedral Prep, 5-11, jr, 17.4 ppg.
Mike Zangari, Red Land, 6-10, sr, 21.4 ppg.

PLAYER OF THE YEAR: Rondae Jefferson, Chester
COACH OF THE YEAR: Larry Yarbray, Chester

CLASS AAA
FIRST TEAM
John Davis, Neumann-Goretti, 6-4, jr, 12.9 ppg.
Donovon Jack, Berks Catholic, 6-9, sr, 17.0 ppg.
Brendan Kilpatrick, Malvern Prep, 6-5, sr, 15.8 ppg.
Micah Mason, Highlands, 6-2, sr, 28.7 ppg.
Ja'Quan Newton, Neumann-Goretti, 6-3, so, 15.8 ppg.
Maurice Watson, Boys' Latin Charter, 5-10, sr, 21.8 ppg.

SECOND TEAM
Muhammad Ali Abdur-Rahkman, Allentown C.C., 6-4, so, 17.7 ppg.
Andrew Andreychik, Danville, 6-0, sr, 23.0 ppg.
Jaymon Mason, General McLane, 6-2, jr, 18.4 ppg.
Jamal Nwaniemeka, Conwell-Egan, 6-2, sr, 21.8 ppg.
Derrick Stewart, Neumann-Goretti, 6-5, sr, 8.7 ppg.
Devin Wilson, Montour, 6-4, jr, 10.0 ppg.
Yosef Yacob, Archbishop Carroll, 6-0, jr, 14.6 ppg.

THIRD TEAM
Shawn Anderson, New Castle, 6-3, jr, 18.8 ppg.
Dwight Andrews, Johnstown, 6-5, sr, 18.7 ppg.
Charles Cooper, Octorara, 6-1, sr, 17.3 ppg.
Ted Hinnenkamp, York Suburban, 6-6, sr, 21.0 ppg.
Marquis Marshall, Berks Catholic, 6-4, sr, 15.4 ppg.
J.C. Show, Abington Heights, 6-2, so, 17.1 ppg.
Cornell Yarde, Schuylkill Valley, 6-2, sr, 21.2 ppg.

PLAYER OF THE YEAR: Maurice Watson, Boys' Latin Charter
COACH OF THE YEAR: Adam Kaufman, Montour

CLASS AA
FIRST TEAM
Brandon Austin, Imhotep Charter, 6-6, jr, 11.4 ppg.
Amile Jefferson, Friends' Central, 6-8, sr, 19.9 ppg.
Sheldon Jeter, Beaver Falls, 6-8, sr, 22.5 ppg.
Rysheed Jordan, Roberts Vaux, 6-4, jr, 17.3 ppg.
Josh Kosin, Holy Cross, 6-7, jr, 17.9 ppg.
Daniel Ochefu, Westtown, 6-10, sr, 14.0 ppg.

SECOND TEAM
Quentin Brandon, Westmont Hilltop, 6-2, sr, 22.8 ppg.
Conrad Chambers, Friends' Central, 6-3, so, 11.2 ppg.
Jerry Kincel, Riverside, 6-2, sr, 21.5 ppg.
Eugene Lewis, Elmer L. Meyers, 6-3, sr, 17.5 ppg.
P.J. McLaughlin, Greensburg Central Catholic, 6-7, sr, 18.1 ppg.
Brett Smith, Delone Catholic, 5-9, jr, 15.4 ppg.
Khyree Wooten, Imhotep Charter, 6-2, sr, 15.7 ppg.

THIRD TEAM
Kyler Burke, Pine Grove, 6-3, sr, 17.2 ppg.
Noah Davis, Bellwood-Antis, 6-6, jr, 18.9 ppg.
Josh Dombrosky, Shenandoah Valley, 6-7, sr, 17.8 ppg.
Zane Hackett, Brookville, 6-6, sr, 20.6 ppg.
Lloyd Irons, Salisbury, 6-2, sr, 16.8 ppg.
A.J. Leahey, Penn Cambria, 6-7, jr, 20.7 ppg.
Larry Zimmerman, Pine Grove, 5-10, sr, 17.0 ppg.

PLAYER OF THE YEAR: Amile Jefferson, Friends Central
COACH OF THE YEAR: Al Callejas, Holy Cross

CLASS A
FIRST TEAM
Matthew Dogan, West Middlesex, 6-6, jr, 22.4 ppg.
Marcus Gilbert, Academy of the New Church, 6-6, sr, 17.0 ppg.
Savon Goodman, Constitution, 6-6, sr, 25.8 ppg.
Daiquan Walker, Constitution, 6-2, sr, 18.1 ppg.
Dinjiyl Walker, Academy of the New Church, 6-3, sr, 21.2 ppg.
Devontae Watson, Lincoln Park Charter, 6-10, sr, 15.1 ppg.

SECOND TEAM
Darrian Brown, Vision Quest, 6-2, sr, 21.5 ppg.
Trey Hosack, Lincoln Park Charter, 6-0, sr, 17.9 ppg.
Chris Koryak, Vincentian Academy, 6-2, sr, 22.4 ppg.
Eric Matheson, Ridgway, 5-9, sr, 18.4 ppg.
Howard Sellars, Church Farm, 6-1, sr, 17.0 ppg.
Sharif Welton, Sullivan County, 6-5, sr, 16.1 ppg.
Jeremiah Worthem, Math, Civics & Sciences, 6-6, jr, 15.4 ppg.

THIRD TEAM
Stewart Borst, Juniata Valley, 6-0, sr, 24.0 ppg.
Brandon Camic, Serra Catholic, 6-5, sr, 22.5 ppg.
Ryan Fyock, Shade, 6-1, jr, 21.8 ppg.
Rasaun Mosley, New Hope Academy, 6-5, sr, 16.0 ppg.
Cole Peterson, Johnsonburg, 5-10, so, 12.7 ppg.
Danny Savulchak, North Catholic, 6-4, jr, 19.2 ppg.
Mike Wenner, St. John Neumann, 6-4, sr, 20.0 ppg.

PLAYER OF THE YEAR: Savon Goodman, Constitution
COACH OF THE YEAR: Rob Moore, Constitution


Rick O'Brien Inquirer Columnist
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
Rick O’Brien has been at The Inquirer since 1993, primarily covering high school sports in Southeastern Pennsylvania. Reach Rick at robrien@phillynews.com.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected