Friday, July 25, 2014
Inquirer Daily News

FOOTBALL: Week 11 Slate in S.E. PA

Week 11 Football

FOOTBALL: Week 11 Slate in S.E. PA

0 comments

Week 11 Football

Thursday, Nov. 10

Nonleague

Germantown at Furness, at Southern, 2:30

West Phila. at Mastbaum, at Mastbaum, 2:30

Northeast at Lincoln, 2:30

Samuel Fels at Edison, 2:30

Prep Charter at Martin Luther King, at Germantown, 2:30

University City at Bartram, at West Philadlephia, 2:30

Franklin at Central, 2:30

Southern at Overbrook, at Simon Gratz, 2:30

High School of the Future at Olney, 2:30

Communications Tech at Roxborough, 2:30

Simon Gratz vs. Del-Val Charter, at Dobbins, 2:30

Friday, Nov. 11

Catholic League Class AAAA Championship

Roman Catholic vs. La Salle, at Northeast, 7

District 1 Class AAAA First Round

No. 16 Upper Dublin (7-2) at No. 1 Council Rock South (9-1), 7

No. 9 Downingtown East (8-2) at No. 8 West Chester Henderson (8-2), 7

No. 13 Central Bucks South (7-3) at No. 4 Plymouth Whitemarsh (8-1), 7

No. 12 Ridley (8-2) at No. 5 Garnet Valley (9-1), 7

No. 15 Pennsbury (7-3) at No. 2 Abington (9-1), 7

No. 10 Coatesville (8-2) at No. 7 Spring-Ford (9-1), 7

No. 14 Neshaminy (7-3) at No. 3 Unionville (9-1), 7

District 1 Class AAA Semifinals

No. 8 Pope John Paul II (5-5) at No. 1 Pottsgrove (8-2), 7

No. 5 Strath Haven (7-3) at No. 4 Marple Newtown (7-3), 7

No. 7 Academy Park (7-3) at No. 2 Springfield-Delco (8-2), 7

No. 6 Interboro (7-3) at No. 3 Phoenixville (7-3), 7

District 1-12 Class AA Subregional Semifinal

Imhotep Charter (3) at Springfield-Montco (2), 7

Pioneer Athletic Conference

Methacton at Perkiomen Valley, 7

Nonleague

Norristown at Pennridge, 7

Souderton at Red Lion Christian (Del.), 7

Upper Moreland at Owen J. Roberts, 7

Cheltenham at Hatboro-Horsham, 7

Sun Valley at West Chester East, 7

Penn Wood at Upper Darby, 7

William Tennent at Pottstown, 7

Upper Merion at Upper Perkiomen, 7

Boyertown at Great Valley, 7

Saucon Valley at Quakertown, 7

Neumann-Goretti at Chichester, 7

Archbishop Ryan at Central Bucks West, 7

Emily Fischer (N.J.) at New Hope-Solebury, 7

Saturday, Nov. 12

District 1 Class AAAA First Round

No. 11 North Penn (8-2) at No. 6 West Chester Rustin (9-1), 1

Public League Class AAAA Championship

George Washington (2) vs. Frankford (1), at Northeast, 4

Public League Class AAA Championship

Boys' Latin (4) vs. Dobbins (3), at Northeast, 1

Catholic League Class AAA Championship

Monsignor Bonner vs. Archbishop Wood, at Plym. Whitemarsh, 7

District 1-12 Class AA Subregional Semifinal

West Catholic (4) vs. Bok (1), at Southern, 12

District 1-12 Class A Subregional Final

Calvary Christian (2) vs. Delco Christian (1), at Upper Moreland, 1

Central League

Lower Merion at Radnor, 1

Inter-Academic League

Chestnut Hill Academy at Malvern Prep, 1

Germantown Academy at Penn Charter, 1:30

Haverford School at Episcopal Academy, 2:30

Nonleague

Caravel Academy (Del.) at Chester, 10:30 a.m.

Kennett at Bishop Shanahan, 12

Mastery Charter at Morrisville, 7

-Rick O'Brien

Rick O'Brien Inquirer Columnist
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
Rick O’Brien has been at The Inquirer since 1993, primarily covering high school sports in Southeastern Pennsylvania. Reach Rick at robrien@phillynews.com.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected