Wednesday, December 24, 2014

S.E. PA FOOTBALL: WEEK 3 SCHEDULE

WEEK 3 FOOTBALL

S.E. PA FOOTBALL: WEEK 3 SCHEDULE

0 comments

WEEK 3 FOOTBALL

Thursday, Sept. 15

Public League Class AAA

West Philadelphia vs. Martin Luther King, at Germantown, 3 p.m.

Public League Class AAAA Silver

Olney vs. Mastbaum, at Northeast 3 p.m.

Edison vs. Furness, at Southern, 6 p.m.

Friday, Sept. 16

Public League Class AAAA Gold

Washington vs. Fels, at Northeast, 3 p.m.

Bartram at Frankford, 3 p.m.

Overbrook at Northeast, 6:30 p.m.

Public League Class AAAA Silver

Southern at Central, 3 p.m.

Lincoln at Germantown, 6:30 p.m.

Public League Class AAA

Dobbins at Ben Franklin, 3 p.m.

Boys' Latin at Roxborough, 3 p.m.

University City at Simon Gratz, 6 p.m.

Public League Class AA

Bok vs. Imhotep Charter, at Germantown, 3 p.m.

Future vs. Prep Charter, at Southern, 6 p.m.

Pioneer Athletic Conference

Pope John Paul II at Spring-Ford, 7 p.m.

Upper Perkiomen at Pottsgrove, 7 p.m.

Boyertown at Pottstown, 7 p.m.

Perkiomen Valley at Owen J. Roberts, 7 p.m.

Phoenixville at Methacton, 7 p.m.

Central League

Harriton at Radnor, 7 p.m.

Lower Merion at Haverford High, 7 p.m.

Penncrest at Springfield-Delco, 7 p.m.

Ridley at Conestoga, 7 p.m.

Garnet Valley at Upper Darby, 7 p.m.

Strath Haven at Marple Newtown, 7 p.m.

Bicentennial Athletic League

Jenkintown at George School, 7 p.m.

Bristol at New Hope-Solebury, 7 p.m.

Springfield-Montco at Morrisville, 7 p.m.

Nonleague

West Catholic vs. La Salle, at Springfield-Montco, 7 p.m.

Cheltenham at Quakertown, 7 p.m.

Downingtown East at Glen Mills, 7 p.m.

Council Rock South at Pennridge, 7 p.m.

Chester at Coatesville, 7 p.m.

Council Rock North at Hatboro-Horsham, 7 p.m.

Bishop Shanahan at Chichester, 7 p.m.

Avon Grove at Unionville, 7 p.m.

Norristown at Central Bucks South, 7 p.m.

Central Bucks West at Wissahickon, 7 p.m.

Neshaminy at Central Bucks East, 7 p.m.

Upper Dublin at Harry S Truman, 7 p.m.

Pennsbury at Pocono Mountain West, 7 p.m.

Octorara at Pequea Valley, 7 p.m.

Academy Park at Sun Valley, 7 p.m.

Abington at Souderton, 7 p.m.

Upper Merion at William Tennent, 7 p.m.

Exeter at Upper Moreland, 7 p.m.

Archbishop Ryan at Bensalem, 7 p.m.

Caesar Rodney (Del.) at Downingtown West, 7 p.m.

Plymouth Whitemarsh at West Chester Henderson, 7 p.m.

Father Judge at State College, 7 p.m.

Saturday, Sept. 17

Nonleague

Great Valley at Penn Wood, 10:30 a.m.

Twin Valley at Kennett, 10:30 a.m.

Neumann-Goretti at Cardinal O'Hara, 11 a.m.

Interboro at Penn Charter, 12 p.m.

Pennington (N.J.) at Lower Moreland, 1 p.m.

Chestnut Hill Academy vs. Roman Catholic, at Roxborough, 2 p.m.

North Penn vs. St. Joseph's Prep, at Plym. Whitemarsh, 7 p.m.

West Chester East at West Chester Rustin, 7 p.m.

Monsignor Bonner vs. Lansdale Catholic, at Wissahickon, 7 p.m.

Archbishop Wood vs. Conwell-Egan, at Harry S Truman, 7 p.m.

Archbishop Carroll vs. Bishop McDevitt, at Cheltenham, 7 p.m.

Oxford at Solanco, 7:30 p.m.

-Rick O'Brien

Rick O'Brien Inquirer Columnist
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
Rick O’Brien has been at The Inquirer since 1993, primarily covering high school sports in Southeastern Pennsylvania. Reach Rick at robrien@phillynews.com.

Rick O'Brien Inquirer Columnist
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected