Tuesday, July 29, 2014
Inquirer Daily News

Saturday Cross-Country

Central Bucks East InvitationalThe host school placed the top two individuals, but North Penn had five of the first 16 finishers and won the girls’ team title with 49 points. The second-place Patriots were paced by Katie Kinkead, who covered the 5,000-meter course in 19:21. Teammate Jenny Guidera (19:57) was second. North Penn also took the boys’ team title, led by first-place finisher Brad Miles (16:19).BOYS’ RACETeam scoring: North Penn 45, Central Bucks East 62, Pennridge 70, Central Bucks West 108, Father Judge 120, Upper Moreland 188, Archbishop Carroll 194, Archbishop Ryan 202.Individual leaders: 1, Brad Miles, NP, 16:19. 2, Sam Bernitt, NP, 16:23. 3, Nick Scarpelo, CBW, 16:33. 4, Tom Kehl, FJ, 16:47. 5, Batt Bee, CBW, 16:54. 6, Ryan Knouse, Pennridge, 16:58. 7, Alex Kane, CBE, 17:19. 8, Alex Izewski, CBE, 17:19. 9, Garrett Hynson, CBE, 17:21. 10, Nick Olindo, Pennridge, 17:25.GIRLS’ RACETeam scoring: North Penn 49, Central Bucks East 56, Quakertown 98, Lower Merion 116, Archbishop Carroll 157, Archbishop Ryan 168, Upper Merion 196, Archbishop Prendergast 211.Individual leaders: 1, Katie Kinkead, CBE, 19:21. 2, Jenny Guidera, CBE, 19:57. 3, Christy Cohick, NP, 20:26. 4, Amber McAteer, Upper Merion, 20:26. 5, Katie Rodden, AC, 20:35. 6, Megan Rhyner, Q, 20:36. 7, Alyssa Bellia, AC, 20:39. 8, Geena Tedesco, NP, 20:44. 9, Veronica Eder, CBE, 20:51. 10, Courtney Kern, NP, 20:51.CHAS InvitationalIt’s two records down and possibly two to go for Dustin Wilson in Chestnut Hill Academy boys’ cross-country. Wilson, only a sophomore, bettered his own mark in the renamed CHASS Invitational by covering the 3-mile course in 15 minutes, 37 seconds yesterday.Last year, as a freshman, Wilson set a mark of 15:41 in what was then called the Chestnut Hill Invitational.The invitational was renamed to include girls’ element so partner school Springside joined as a co-host.Masterman, coached by Kevin St. Clair, successfully defended its team title.The girls’ winner was Jenny Uehlino of Springfield (Montgomery County). The Spartans also won the team title.BOYS’ RACETeam scoring: Masterman 40, Chestnut Hill Academy 45, Phil-Mont Christian 62, Abington Friends 72.Individual leaders: 1, Dustin Wilson, CHA, 15:37 (meet record, betters own 15:41, 2008). 2, John Shope, Phil-Mont, 16:01. 3, Gaygin Soin, M, 16:33. 4, Sal D’Angelo, Springfield (M), 16:35. 5, Sam Aziz, AFS, 16:35. 6, Jack Denison, M, 16:40. 7, Mike Feury, CHA, 16:51. 8, Miguel Ruiz, M, 17:03. 9, Seth Lackman, VFMA, 17:09. 10, Scott Vierick, Springfield (M), 17:16.GIRLS’ RACETeam scoring: Springfield (M) 25, Springside 66, Masterman 71, Phil-Mont Christian 73, Abington Friends 105.Individual leaders: 1, Jenny Uehlino, SM, 20:54 (meet record); 2, Susie Meyer, AFS, 21:12. 3, Clare Ennis, PMC, 21:19. 4, Mary Ellen Schwartz, SM, 21:36. 5, Rehma Korich, SM, 21:31. 6, Tori Hall, SS, 21:49. 7, Sophie Finn, SM, 21:50. 8, Kristin O’Connell, SM, 21:50. 9, Kelsea Brewer, SS, 21:53. 10, Sarah Gattas, PMC, 22:15.Abington InvitationalMaria Seykora of Notre Dame finished second in the girls’ portion of the race with a 19:41.BOYS’ RACEIndividual leaders: 1, Ken Murphy, Cumberland Valley, 16:47. 2, Ryan Hartzel, Cumberland Valley, 16:50. 3, Seth Robbins, Cumberland Valley, 16:52. 4, Kyle Ingerman, Lower Merion, 16:57. 5, Ned Willig, Great Valley, 17:00. 6, Ed Donnelly, Haverford High, 17:02. 7, Andy Flynn, Cumberland Valley, 17:04. 8, Dillon Farrell, Wissahickon, 17:06. 9, Josh Kays, Haverford High, 17:11. 10, Jeff Hosan, Haverford High, 17:13.GIRLS’ RACEIndividual leaders: 1, Leigha Anderson, Cumberland Valley, 19:19. 2, Maria Seykora, Notre Dame, 19:41. 3, Julianne Garvey, Notre Dame, 19:54. 4, Sarah Rutkowski, Strath Haven, 20:07. 5, Tess Meehan, Haverford High, 20:14. 6, Sophia Meehan, Haverford High, 20:22. 7, Shannon Palmer, Methacton, 20:30. 8, Caroline Powers, Notre Dame, 20:31. 9, Elizabeth Barrett, St. Basil, 20:35. 10, Maddie Mazurek, West Chester East, 20:39. XXXX RelayAt Belmont Plateau, the unusual third annual event grouped teams running four athletes for two miles apiece and the West Chester Henderson A squad beat the Henderson B squad to finish first in the boys’ race.Central Bucks South won the girls’ race by 10 seconds over Villa Maria.BOYS’ RACE1, W.C. Henderson (Grab, Lott, Jordan, Keller), 44:51. 2, W.C. Henderson B (Collins, Salach, Andrews, Stecklair), 45:27. 3, Hill School (Font, Eberhardt, Davis, Mueller), 45.34. 4, Central Bucks South (Mallon, Benno, Bernardo, Chappell), 45.53. 5, Methacton (Musselman, Patel, Kirsish, Mash), 46:30.GIRLS’ RACE1, Central Bucks South (Bachman, Meyer, Goldsworthy, Chappell), 55:32. 2, Villa Maria (O’Neal, Altieri, McGuire, Ribbell), 55:42. 3, Delsea (Deckert, Hasinger, DeJoseph, O’Donnell), 55:52. 4, Pottsgrove, 56:26. 5, Central Bucks South B (Leibfreid, Fox, Waters, Myers), 57:19.Lebanon Valley InvitationalChris O’Sullivan took his second straight individual title, leading St. Joseph’s Prep to a first-place finish. O’Sullivan covered the course in 16:58.

Saturday Cross-Country

0 comments

Central Bucks East Invitational
The host school placed the top two individuals, but North Penn had five of the first 16 finishers and won the girls’ team title with 49 points. The second-place Patriots were paced by Katie Kinkead, who covered the 5,000-meter course in 19:21. Teammate Jenny Guidera (19:57) was second.
 North Penn also took the boys’ team title, led by first-place finisher Brad Miles (16:19).
BOYS’ RACE
Team scoring: North Penn 45, Central Bucks East 62, Pennridge 70, Central Bucks West 108, Father Judge 120, Upper Moreland 188, Archbishop Carroll 194, Archbishop Ryan 202.Individual leaders: 1, Brad Miles, NP, 16:19. 2, Sam Bernitt, NP, 16:23. 3, Nick Scarpelo, CBW, 16:33. 4, Tom Kehl, FJ, 16:47. 5, Batt Bee, CBW, 16:54. 6, Ryan Knouse, Pennridge, 16:58. 7, Alex Kane, CBE, 17:19. 8, Alex Izewski, CBE, 17:19. 9, Garrett Hynson, CBE, 17:21. 10, Nick Olindo, Pennridge, 17:25.
GIRLS’ RACE
Team scoring: North Penn 49, Central Bucks East 56, Quakertown 98, Lower Merion 116, Archbishop Carroll 157, Archbishop Ryan 168, Upper Merion 196, Archbishop Prendergast 211.Individual leaders: 1, Katie Kinkead, CBE, 19:21. 2, Jenny Guidera, CBE, 19:57. 3, Christy Cohick, NP, 20:26. 4, Amber McAteer, Upper Merion, 20:26. 5, Katie Rodden, AC, 20:35. 6, Megan Rhyner, Q, 20:36. 7, Alyssa Bellia, AC, 20:39. 8, Geena Tedesco, NP, 20:44. 9, Veronica Eder, CBE, 20:51. 10, Courtney Kern, NP, 20:51.
CHAS Invitational
It’s two records down and possibly two to go for Dustin Wilson in Chestnut Hill Academy boys’ cross-country. Wilson, only a sophomore, bettered his own mark in the renamed CHASS Invitational by covering the 3-mile course in 15 minutes, 37 seconds yesterday.
Last year, as a freshman, Wilson set a mark of 15:41 in what was then called the Chestnut Hill Invitational.
The invitational was renamed to include girls’ element so partner school Springside joined as a co-host.
Masterman, coached by Kevin St. Clair, successfully defended its team title.The girls’ winner was Jenny Uehlino of Springfield (Montgomery County).
 The Spartans also won the team title.
BOYS’ RACE
Team scoring: Masterman 40, Chestnut Hill Academy 45, Phil-Mont Christian 62, Abington Friends 72.Individual leaders: 1, Dustin Wilson, CHA, 15:37 (meet record, betters own 15:41, 2008). 2, John Shope, Phil-Mont, 16:01. 3, Gaygin Soin, M, 16:33. 4, Sal D’Angelo, Springfield (M), 16:35. 5, Sam Aziz, AFS, 16:35. 6, Jack Denison, M, 16:40. 7, Mike Feury, CHA, 16:51. 8, Miguel Ruiz, M, 17:03. 9, Seth Lackman, VFMA, 17:09. 10, Scott Vierick, Springfield (M), 17:16.
GIRLS’ RACE
Team scoring: Springfield (M) 25, Springside 66, Masterman 71, Phil-Mont Christian 73, Abington Friends 105.Individual leaders: 1, Jenny Uehlino, SM, 20:54 (meet record); 2, Susie Meyer, AFS, 21:12. 3, Clare Ennis, PMC, 21:19. 4, Mary Ellen Schwartz, SM, 21:36. 5, Rehma Korich, SM, 21:31. 6, Tori Hall, SS, 21:49. 7, Sophie Finn, SM, 21:50. 8, Kristin O’Connell, SM, 21:50. 9, Kelsea Brewer, SS, 21:53. 10, Sarah Gattas, PMC, 22:15.
Abington Invitational
Maria Seykora of Notre Dame finished second in the girls’ portion of the race with a 19:41.
BOYS’ RACE
Individual leaders: 1, Ken Murphy, Cumberland Valley, 16:47. 2, Ryan Hartzel, Cumberland Valley, 16:50. 3, Seth Robbins, Cumberland Valley, 16:52. 4, Kyle Ingerman, Lower Merion, 16:57. 5, Ned Willig, Great Valley, 17:00. 6, Ed Donnelly, Haverford High, 17:02. 7, Andy Flynn, Cumberland Valley, 17:04. 8, Dillon Farrell, Wissahickon, 17:06. 9, Josh Kays, Haverford High, 17:11. 10, Jeff Hosan, Haverford High, 17:13.
GIRLS’ RACE
Individual leaders: 1, Leigha Anderson, Cumberland Valley, 19:19. 2, Maria Seykora, Notre Dame, 19:41. 3, Julianne Garvey, Notre Dame, 19:54. 4, Sarah Rutkowski, Strath Haven, 20:07. 5, Tess Meehan, Haverford High, 20:14. 6, Sophia Meehan, Haverford High, 20:22. 7, Shannon Palmer, Methacton, 20:30. 8, Caroline Powers, Notre Dame, 20:31. 9, Elizabeth Barrett, St. Basil, 20:35. 10, Maddie Mazurek, West Chester East, 20:39.
 XXXX Relay
At Belmont Plateau, the unusual third annual event grouped teams running four athletes for two miles apiece and the West Chester Henderson A squad beat the Henderson B squad to finish first in the boys’ race.
Central Bucks South won the girls’ race by 10 seconds over Villa Maria.
BOYS’ RACE
1, W.C. Henderson (Grab, Lott, Jordan, Keller), 44:51. 2, W.C. Henderson B (Collins, Salach, Andrews, Stecklair), 45:27. 3, Hill School (Font, Eberhardt, Davis, Mueller), 45.34. 4, Central Bucks South (Mallon, Benno, Bernardo, Chappell), 45.53. 5, Methacton (Musselman, Patel, Kirsish, Mash), 46:30.
GIRLS’ RACE
1, Central Bucks South (Bachman, Meyer, Goldsworthy, Chappell), 55:32. 2, Villa Maria (O’Neal, Altieri, McGuire, Ribbell), 55:42. 3, Delsea (Deckert, Hasinger, DeJoseph, O’Donnell), 55:52. 4, Pottsgrove, 56:26. 5, Central Bucks South B (Leibfreid, Fox, Waters, Myers), 57:19.
Lebanon Valley Invitational
Chris O’Sullivan took his second straight individual title, leading St. Joseph’s Prep to a first-place finish. O’Sullivan covered the course in 16:58. 
0 comments
 
comments powered by Disqus
About this blog
The Rally blog is written by high schools sports journalists at the Philadelphia Inquirer and Philadelphia Daily News.

Rally Blog Team
Latest Videos:
Also on Philly.com:
Stay Connected