Boys' Basketball All-State Team

Blog Image 924249 - O'Brien
Senior forward Derrick Jones, a UNLV commit, was selected the Class AAA player of the year by Pennslvania sports writers.

The 2014-15 Pennsylvania Sports Writers All-State Boys Basketball teams, including each player’s school, height, class and scoring average.

Locals in bold.

Class AAAA

First Team

Shawn Alston, Haverford School, 6-4, Sr., 19.4 ppg.

Tony Carr, Philadelphia Roman Catholic, 6-4, Jr., 12.8 ppg.

Chris Clover, St. Joseph’s Prep, 6-3, Sr., 20.7 ppg.

Sammy Foreman, Martin Luther King, 6-1, Sr., 14.2 ppg.

Matty McConnell, Chartiers Valley, 6-2, Sr., 29.5 ppg.

Jahaad Proctor, Harrisburg, 6-3, Sr., 24.4 ppg.

Second Team

Cole Constantino, North Allegheny, 6-2, Sr., 23.4 ppg.

Kobe Gantz, J.P. McCaskey, 6-4, Jr., 17.8 ppg.

Kason Harrell, Hempfield, 6-2, Sr., 25.2 ppg.

Amir Hinton, Abington, 6-4, Sr., 19.8 ppg.

Lamar Stevens, Haverford School, 6-7, Jr., 18.3 ppg.

Lonnie Walker IV, Reading, 6-4, So., 17.0 ppg.

Derrick Woods, Pennsbury, 6-8, Sr., 16.3 ppg.

Third Team

Nazeer Bostick, Roman Catholic, 6-3, Jr., 12.5 ppg.

Luke Connaghan, Archbishop Wood, 6-5, Sr., 19.0 ppg.

Ramon Creighton, Taylor Allderdice, 6-1, Jr., 12.0 ppg.

Jonny David, Mount Lebanon, 6-2, Sr., 18.5 ppg.

Gemil Holbrook, Roman Catholic, 6-4, Sr., 13.9 ppg

Dave Krmpotich, La Salle, 6-7, Sr., 13.7 ppg.

Jahaire Wilson, York, 6-4, Sr., 18.1 ppg.

Player of the Year: Tony Carr, Roman Catholic

Coach of the Year: Chris McNesby, Roman Catholic

CLASS AAA

First Team

Milik Gantz, Bishop McDevitt, 6-4, Sr., 18.3 ppg.

Quade Green, Neumann-Goretti, 5-11, So., 17.8 ppg.

Derrick Jones, Archbishop Carroll, 6-7, Sr., 19.3 ppg.

Lamarr Kimble, Neumann-Goretti, 6-0, Sr., 14.5 ppg.

Nehemiah Mack, Susquehanna Twp., 6-0, Jr., 14.1 ppg.

Daron Russell, Imhotep Charter, 5-10, So., 16.5 ppg.

Second Team

Sam Allen, Lewisburg, 6-8, Jr., 21.9 ppg.

Tarojae Brake, Octorara, 6-2, Sr., 22.5 ppg.

Daylon Carter, Ambridge, 6-4, Sr., 24.0 ppg.

John Castello, Mars, 6-5 Jr., 17.8 ppg.

Zane Martin, Neumann-Goretti, 6-2, Jr., 16.5 ppg.

Riley Stapleton, Indiana, 6-4, Sr., 13.1 ppg.

Third Team

Travis Blankenhorn, Pottsville, 6-2, Sr., 16.6 ppg.

Josh Creach, Beaver Falls, 6-6, So., 17.7 ppg.

DaShon Giddings, Delaware Valley Charter, 6-4, Sr., 16.5 ppg.

Donovan Jeter, Beaver Falls, 6-5, So., 17.5 ppg.

Dom Keyes, Steel Valley, 6-7, Sr., 19.4 ppg.

David Morris, Erie Strong Vincent, 6-1, So., 20.1 ppg.

Tim Rose, Scranton Prep, 6-0, Sr., 15.2 ppg.

Josh Sharkey, Archbishop Carroll, 5-10 Jr., 12.4 ppg.

Player of the Year: Derrick Jones, Archbishop Carroll

Coach of the Year: Greg Lezanic, Indiana

Class AA

First Team

Jair Bolden, Westtown, 6-4, Jr., 17.0 ppg.

Nelly Cummings, Lincoln Park Charter, 6-0, So., 24.5 ppg.

De’Andre Hunter, Friends' Central, 6-7, Jr., 20.8 ppg.

Stevie Jordan, Conwell-Egan, 5-10, Jr., 16.8 ppg.

Stephon McGinnis, Aliquippa, 5-9, Sr., 17.0 ppg.

Trey Staunch, West Middlesex, 6-5, Sr., 23.6 ppg.

Second Team

Kyle Datres, Loyalsock Township, 5-10, Sr., 10.2 ppg.

Noah Davis, Bellwood-Antis, 6-3, Jr., 24.7 ppg.

Tim Guers, Germantown Academy, 6-3, Sr., 16.4 ppg.

Jason Kenny, Mid Valley, 6-2, Sr., 21.4 ppg.

LaPri McCray-Pace, Conwell-Egan, 6-2, Jr., 11.4 ppg.

Ryan Norkus, Seton-La Salle, 6-3, Sr., 18.1 ppg.

Kody Trude, West Branch, 6-4, Jr., 21.4 ppg.

Third Team

Julian Collazo, Lancaster Mennonite, 6-0, Sr., 23.2 ppg.

Vinny Dalessandro, Conwell-Egan, 6-7, Jr., 10.5 ppg.

Austin Gilbertson, Camp Hill Trinity, 6-2, So., 17.8 ppg.

Sam Lindgren, Germantown Academy, 6-6, Sr., 12.6 ppg.

Matthew Miller, Upper Dauphin, 6-1, Jr., 24.1 ppg.

Romano Sebastiani, Greensburg Central Catholic, 6-4, Sr., 22.7 ppg.

Ben Sosa, Loyalsock Twp., 6-2, Sr., 15.9 ppg.

Player of the year: Stevie Jordan, Conwell-Egan

Coach of the year: Frank Sciolla, Conwell-Egan

Class A

First Team

Samir Doughty, Math, Civics & Sciences, 6-4, Sr., 24.5 ppg.

Ahmad Gilbert, Constitution, 6-7, Sr., 17.6 ppg.

Brandon Martinazzi, Bishop Carroll, 5-9, Sr., 22.4 ppg.

Malik Miller, Farrell, 6-3, Jr., 20.0 ppg.

Nate Sestina, Cameron County, 6-8, Sr., 21.5 ppg.

Kimar Williams, Constitution, 6-1, Sr., 16.2 ppg.

Second Team

Chad Andrews-Fulton, Constitution, 6-7, Sr., 11.0 ppg.

Julian Batts, Jeannette, 5-11, Sr., 22.4 ppg.

Caesar DeJesus, Goodling Impact Academy, 6-3, Sr., 23.4 ppg.

Dane Jackson, Cornell, 6-1, Sr., 28.0 ppg.

Sagaba Konate, Kennedy Catholic, 6-8, Jr., 16.1 ppg.

Tyerell Mann, Notre Dame-East Stroudsburg, 6-4, Sr., 23.0 ppg.

Lavelle Rush, Monessen, 6-1, Jr., 18.1 ppg.

Third Team

Kevin Anderson, St. John Neumann, 6-1, So., 19.1 ppg.

Michael Bryja, Portage, 6-4, Sr., 20.5 ppg.

Bo Burleigh, North Penn-Mansfield, 6-2, Sr., 18.3 ppg.

Juwan Gooding, Goodling Impact Academy, 6-0, Sr., 23.8 ppg.

R.J. Laugand, Clarion-Limestone, 5-11, Sr., 17.6 ppg.

Nasza Short, St. John Neumann, 6-2, Sr., 18.9 ppg.

Jeff Yordy, Pottsville Nativity, 6-2, Sr., 22.4 ppg.

Player of the Year: Ahmad Gilbert, Constitution

Coach of the Year: Robert Moore, Constitution