Complete NCAA Tournament first and second round schedule

20110313_selection_sunday_400
Six teams with local ties to watch, from top left: Temple, Villanova, Princeton, Bucknell, Penn State and Pittsburgh. (Staff and AP photos)

Here it is: the field of 68 teams in this year's NCAA Tournament. Make your picks in Philly.com's March Madness Brackets Contest, and print out your own bracket (.pdf) by clicking here.

At the bottom of this post is the transcript of my Selection Show live blog. If you're on a mobile device, click here to read it.

The complete schedule of games, locations, tip times and announcers is as follows. Some start times are approximate; as ever, the second game of a doubleheader starts 20 minutes or so after the first one. All times listed are Eastern Daylight.

First Round

At Dayton, Ohio on Tuesday (Jim Nantz, Clark Kellogg, Steve Kerr and Tracy Wolfson)

SE16a. UNC-Asheville vs. SE16b. Arkansas-Little Rock, 6:40 p.m. (truTV)
E12a. Alabama-Birmingham vs. E12b. Clemson, 9:00 p.m. (truTV)

At Dayton, Ohio on Wednesday (Gus Johnson, Len Elmore and Marty Snider)

E16a. Texas San Antonio vs. E16b. Alabama State on Wednesday, 6:40 p.m. (truTV)
SW11a. Southern California vs. SW11b. Virginia Commonwealth, 9:00 p.m. (truTV)

East (Newark, N.J.) Region

At Cleveland, Ohio on Friday (Gus Johnson, Len Elmore and Marty Snider)

1. Ohio State vs. 16a. Texas San Antonio or 16b. Alabama State, 4:30 p.m. (TNT)
8. George Mason vs. 9. Villanova, 2:10 p.m. (TNT)

At Tampa, Fla., on Thursday (Ian Eagle, Jim Spanarkel and David Aldridge)

5. West Virginia vs. 12a. Alabama-Birmingham or 12b. Clemson, 12:15 p.m. (CBS)
4. Kentucky vs. 13. Princeton, 2:35 p.m. (CBS)

At Cleveland, Ohio on Friday (Gus Johnson, Len Elmore and Marty Snider)

6. Xavier vs. 11. Marquette, 7:27 p.m. (truTV)
3. Syracuse vs. 14. Indiana State, 9:47 p.m. (truTV)

At Charlotte, N.C., on Friday (Jim Nantz, Clark Kellogg and Tracy Wolfson)

7. Washington vs. 10. Georgia, 9:35 p.m. (CBS)
2. North Carolina vs. 15. Long Island University, 7:15 p.m. (CBS)

Southeast (New Orleans, La.) Region

At Washington, D.C. on Thursday (Tim Brando, Mike Gminski and Lewis Johnson)

1. Pittsburgh vs. 16a. UNC-Asheville or 16b. Ark.-Little Rock, 3:00 (truTV)
8. Butler vs. 9. Old Dominion, 12:40 p.m. (truTV)

At Tuscon, Ariz., on Thursday (Kevin Harlan, Dan Bonner, Reggie Miller and Sam Ryan)

5. Kansas State vs. 12. Utah State, 9:47 p.m. (truTV)
4. Wisconsin vs. 13. Belmont, 7:27 p.m. (truTV)

At Denver, Colo., on Thursday (Verne Lundquist, Bill Raftery and Lesley Visser)

6. St. John's vs. 11. Gonzaga, 9:35 p.m. (CBS)
3. Brigham Young vs. 14. Wofford, 7:15 p.m. (CBS)

At Tampa, Fla., on Thursday (Ian Eagle, Jim Spanarkel and David Aldridge)

7. UCLA vs. 10. Michigan State, 9:10 p.m. (TBS)
2. Florida vs. 15. UC-Santa Barbara, 6:50 p.m. (TBS)

Southwest (San Antonio, Texas) Region

At Tulsa, Okla., on Friday (Marv Albert, Steve Kerr and Craig Sager)

1. Kansas vs. 16. Boston University, 6:50 p.m. (TBS)
8. UNLV vs. 9. Illinois, 9:10 p.m. (TBS)

At Denver, Colo., on Thursday (Verne Lundquist, Bill Raftery and Lesley Visser)

5. Vanderbilt vs. 12. Richmond, 4:07 p.m. (TBS)
4. Louisville vs. 13. Morehead State, 1:47 p.m. (TBS)

At Chicago, Ill., on Friday (Spiro Dedes, Bob Wenzel and Jamie Maggio)

6. Georgetown vs. 11a. USC or 11b. Virginia Commonwealth, 9:40 p.m. (TNT)
3. Purdue vs. 14. St. Peter's, 7:20 p.m. (TNT)

At Chicago, Ill., on Friday (Spiro Dedes, Bob Wenzel and Jamie Maggio)

7. Texas A&M vs. 10. Florida State, 4:00 p.m. (TBS)
2. Notre Dame vs. 15. Akron, 1:40 p.m. (TBS)

West (Anaheim, Calif.) Region

At Charlotte, N.C., on Friday (Jim Nantz/Clark Kellogg and Tracy Wolfson)

1. Duke vs. 16. Hampton, 3:00 p.m. (truTV)
8. Michigan vs. 9. Tennessee on Friday 12:40 p.m. (truTV)

At Tulsa, Okla., on Friday (Marv Albert, Steve Kerr and Craig Sager)

5. Arizona vs. 12. Memphis, 2:35 p.m. (CBS)
4. Texas vs. 13. Oakland, 12:15 p.m. (CBS)

At Washington, D.C., on Thursday (Tim Brando, Mike Gminski and Lewis Johnson)

6. Cincinnati vs. 11. Missouri, 9:40 p.m. (TNT)
3. Connecticut vs. 14. Bucknell, 7:20 p.m. (TNT)

At Tuscon, Ariz., on Thursday (Kevin Harlan, Dan Bonner, Reggie Miller and Sam Ryan)

7. Temple vs. 10. Penn State, 2:10 p.m. (TNT)

2. San Diego State vs. 15. Northern Colorado, 4:30 p.m. (TNT)

Final Four (at Houston, Texas) Region Pairings

East vs. West
Southeast vs. Southwest

Continue Reading