Football: Week 2 Schedule
WEEK 2 FOOTBALL
Thursday, Sept. 5
Public League Class AAA
Bartram vs. Boys' Latin, at Simon Gratz, 6
Nonleague
Southern at Spring-Ford, 7
Friday, Sept. 6
Public League Class AAA
Dobbins vs. West Philadelphia, at Bartram, 11
Ben Franklin at Simon Gratz, 6
Mastery North vs. Martin Luther King, at Ben Johnston Stadium, 6
Central League
Ridley at Conestoga, 7
Garnet Valley at Upper Darby, 7
Strath Haven at Marple Newtown, 7
Lower Merion at Springfield-Delco, 7
Penncrest at Haverford High, 7
Bicentennial Athletic League
Morrisville at New Hope-Solebury, 7
Calvary Christian at Bristol, 7
Pioneer Athletic Conference
Methacton at Perkiomen Valley, 7
Upper Perkiomen at Boyertown, 7
Nonleague
Springside Chestnut Hill at Central, 11
Overbrook at Lincoln, 3
Edison vs. High School of the Future, at Southern, 6
West Catholic vs. George Washington, at Northeast, 6:30
Downingtown West at Neshaminy, 7
Hatboro-Horsham at Pottstown, 7
Pennridge at Bensalem, 7
Upper Merion at Octorara, 7
Quakertown at Upper Moreland, 7
Phoenixville at Exeter, 7
Central Bucks South at Coatesville, 7
Kennett at West Chester East, 7
William Tennent at Central Bucks West, 7
Daniel Boone at Owen J. Roberts, 7
Bonner-Prendergast vs. Archbishop Carroll, at Conshohocken A Field
Archbishop Ryan at Wissahickon, 7
Cardinal O'Hara at Academy Park, 7
Germantown Academy vs. Lansdale Catholic, at Hatboro-Horsham, 7
Newark (Del.) at Oxford, 7
Archmere (Del.) at Chichester, 7
Delco Christian at Annapolis Christian (Md.), 7
Harriton at Radnor, 7
W.C. Henderson at W.C. Rustin, 7
Archbishop Wood at North Penn, 7:30
Episcopal Academy at Interboro, 7:30
Saturday, Sept. 7
Public League Class AA
Prep Charter vs. Del-Val Charter, at Simon Gratz, 6
Pioneer Athletic Conference
Pottsgrove at Pope John Paul II, 1
Nonleague
Souderton at Unionville, 10
Harry S Truman at Upper Dublin, 10
Bishop Shanahan at Penn Wood, 10:30
Sun Valley at Chester, 10:30
Samuel Fels at Penn Charter, 11
C.R. North at Northeast, 11
Downingtown East vs. Roman Catholic, at Lincoln, 1
Pennsbury at Frankford, 1
Olney at Academy New Church, 1
Furness vs. Roxborough, at Ben Johnston Stadium, 1
C.B. East at Norristown, 1
Springfield-Monto vs. Neumann-Goretti, at Southern, 1
Pottsgrove at Pope John Paul II, 1
McDonough (Md.) at Haverford School, 1
Glen Mills at Malvern Prep, 2
Jenkintown vs. Mastbaum, at Northeast, 3
La Salle vs. Imhotep Charter, at Ben Johnston Stadium, 6
Valley Forge Military Academy at Cowell-Egan, 7
C.R. South vs. Father Judge, at Northeast, 7
St. Joe's Prep at Don Bosco Prep (N.J), 7
Plymouth Whitemarsh at Abington, 7
Avon Grove at Great Valley, 7
Bishop McDevitt at Cheltenham, 7