Boys' Hoops: Updated Playoff Schedule
BOYS' BASKETBALL PLAYOFF SCHEDULE
Catholic League
Championship
Monday, Feb. 25
At the Palestra.
St. Joseph's Prep vs. Neumann-Goretti, 8:15 p.m.
____________________________________________
PIAA District 1 Class AAAA
Semfinals
Tuesday, Feb. 26
At Temple's Liacouras Center.
Great Valley (3) Lower Merion (2), 6 p.m.
Abington (5) at Chester (1), 7:30 p.m.
Playback Games
Tuesday, Feb. 26
Ridley (13) at Upper Darby (9), 7 p.m.
Coatesville (10) at Methacton (6), 7 p.m.
Harriton (25) at Norristown (4), 7 p.m.
Penncrest (15) at Central Bucks South (14), 7 p.m.
_____________________________________________
PIAA District 1 Class AAA
Semifinals
Wednesday, Feb. 27
At Plymouth Whitemarsh.
Pope John Paul II (3) vs. Glen Mills (2), 6 p.m.
Upper Moreland (4) vs. Octorara (8), 7:30 p.m.
______________________________________________
PIAA District 1 Class AA
Semifinals
Wednesday, Feb. 27
At Wissahickon.
Bristol (3) vs. New Hope-Solebury (2), 6 p.m.
Christopher Dock (4) at Calvary Christian (1), 7:30 p.m.
________________________________________________
PIAA District 1 Class A
Semifinals
Tuesday, Feb. 26
At Cheltenham.
Gospel of Grace Christian (3) at Delco Christian (2), 6 p.m.
Phil-Mont Christian (4) at Church Farm (1), 7:30 p.m.
__________________________________________________
PIAA District 12 Class AAAA
Championship
Friday, March 1
At St. Joseph's University.
Martin Luther King vs. St. Joseph's Prep or Roman Catholic, 8:30 p.m.
Playoff for No. 3 Seed (only winner advances to states)
Thursday, Feb. 28
At Southern.
Bartram vs. St. Joseph's Prep or Roman Catholic, 7:30 p.m.
___________________________________________________
PIAA District 12 Class AAA
Championship
Friday, March 1
At St. Joseph's University.
Imhotep Charter vs. Neumann-Goretti, 7 p.m.
No. 3/No. 4 Seeding Game (both qualify for states)
Wednesday, Feb. 27
At Archbishop Ryan.
Philadelphia Electrical vs. Archbishop Carroll, 7:30 p.m.
______________________________________________________
PIAA District 12 Class AA
Championship
Saturday, March 2
Communications Tech vs. Conwell-Egan, at St. Joseph's Prep, 3 p.m.