First Team

FORWARD

Noah Collier, Westtown, 6-foot-8, Jr.

Collier, a four-star recruit according to ESPN, has scholarship offers from La Salle, St. Joseph’s, Syracuse, and Temple, among others.

FORWARD

Eric Dixon, Abington, 6-8, Sr.

The Villanova-bound Dixon averaged 24 points while leading the Ghosts to their third PIAA District 1 championship in four seasons.

FORWARD

Seth Lundy, Roman Catholic, 6-6, Sr.

Roman Catholic's Seth Lundy (23) battles Lincoln's Patrick Obogo for a reobund in last season's PIAA Class 6A state final at Hershey's Giant Center.
ELIZABETH ROBERTSON / Staff Photographer
Roman Catholic's Seth Lundy (23) battles Lincoln's Patrick Obogo for a reobund in last season's PIAA Class 6A state final at Hershey's Giant Center.

The Penn State recruit, a do-it-all type of player, is the catalyst for a squad that has won three state titles in the past four seasons.

GUARD-FORWARD

Donta Scott, Imhotep Charter, 6-7, Sr.

With his versatility and solid defensive play, the Maryland recruit is out to lead the Panthers to their seventh state championship.

GUARD

Isaiah Wong, Bonner-Prendergast, 6-3, Sr.

Bonner-Prendergast's Isaiah Wong (21), seen here driving against Archbishop Carolll, has committed to play at Miami.
ELIZABETH ROBERTSON / Staff Photographer
Bonner-Prendergast's Isaiah Wong (21), seen here driving against Archbishop Carolll, has committed to play at Miami.

The savvy point guard and Miami recruit averaged 22.2 points, 6.5 rebounds, 3.6 assists, and 1.8 steals in 30 appearances last season.

Second Team

Player School Ht. Yr. Pos.

Dahmir Bishop, Imhotep Charter, 6-5, Sr., G

Jalen Gaffney, Westtown, 6-3, Sr., G

Lynn Greer III, Roman Catholic, 6-3, Jr., G

Naheem McLeod, Plymouth Whitemarsh 7-3, Sr., C

Lucas Monroe, Abington, 6-5, Sr., G

Third Team

Player School Ht. Yr. Pos.

Hakim Hart, Roman Catholic, 6-6, Sr., G

Chris Ings, Neumann-Goretti, 6-2, Sr., G

Chereef Knox, Imhotep Charter, 6-6, Sr.. F

Christian Ray, Haverford School, 6-6, Sr., G-F

Khalil Turner, Sankofa Freedom, 6-7, Sr., F

Fourth Team

Player School Ht. Yr. Pos.

Jhamir Brickus, Coatesville, 5-11, Jr. G

Jack Forrest, Lower Merion, 6-5, Sr., G

Franck Kepnang, Westtown, 6-5, So., F

Ray Somerville, Shipley, 6-10, Sr., C

Deuce Turner, Malvern Prep, 6-1, Jr., G

Fifth Team

Player School Ht. Yr. Pos.

John Bol Ajak Westtown, 6-10, Sr., C

Dave Duda, Methacton, 6-3, Sr., G

Konrad Kiszka La Salle, 6-7, Sr., F

Jamil Riggins, Imhotep Charter, 6-6, sr., F

Sean Yoder, Pennridge, 6-2, Sr., G